DISSEKERING AV ETT SNÖFALL

Laddar Karta...

Datum/Tid
Date(s) - 27/04/2018
19:00 - 21:00

Plats
Norrbottensteatern

Kategorier


Arrangör:

Norrbottensteatern i samarbete med Syntolkning Nu

HANDLING:

Under våren 2018 spelar Norrbottensteatern Sara Stridsbergs pjäs Dissekering av ett snöfall – en fri fantasi om Drottning Kristinas sista år vid makten. Det är en drömlik berättelse om makt, förtryck, pennalism och hot men också om beslutsamhet och styrka.

”Jag läser Sara Stridsbergs pulserande text och det är som att gång på gång uppleva en dröm.

Astrologerna har sett död i stjärnbilderna.
En drottning måste föda en son. En drottning är en behållare för kunglig säd.
Det föds ett barn. Kring barnet står en doft av blod och tjära.
Ett kungligt barn är statlig egendom. Dom trodde sig kunna styra henne. Inget kunde vara mer fel.
Ingen styr Konungaflickan.
Jag stiger ur drömmens febriga mörker och ser att världen förändras.
Planeterna står rätt.
Världen förändras.”

Anna Azcárate, regissör

MEDVERKANDE:
Margareta Gudmundson, Jonas Hellman-Driessen, Gustav Ekman Mellbin, Linn Mildehav, Peter Perski, Mats Pontén, Maja Runeberg och Linda Wincent

Övrigt:
Samling 30 minuter innan föreställningens början för genomgång bland annat av teknik.
Har man bokat egna biljetter till detta evenemang, så går det också bra att ta del av syntolkning. Beställ gratis mottagare.

Angående bokning:
Bokning via Norrbottensteaterns biljettkassa, 0771-45 46 00 eller per mail norrbottensteatern@norrbotten.se
Biljetterna är bokade ända fram till dess att full betalning skett. Fram till dess kan antalet biljetter justeras.
Köpta biljetter kan enligt arrangörens bestämmelser inte återlämnas. Vid inställt evenemang gäller arrangörens regler.

Bookings

Bokningen är stängd för detta evenemang.