Datum/Tid
Date(s) - 27/04/2023
19:00 - 21:30
Plats
Malmö Stadsteater, Intiman
Kategorier
ARRANGÖR:
Malmö Stadsteater i samarbete med Syntolkning Nu
HANDLING:
Snabbmat, grannar och stammisar – en komedi med extra allt.
Remi och hans brorsdotter Alex driver tillsammans Kungsskärets Kebab, en populär snabbmatsrestaurang i ett nybyggt lyxområde. Kebaben är en naturlig samlingspunkt, en plats att bara slinka in på och träffa likasinnade. Ett litet smultronställe där alla vet vad du heter och har koll på om du ska ha stark eller mild sås. Allt är frid och fröjd – ända tills det inte är det. Den hemtrevliga känslan lockar nämligen inte bara de områdets invånare, utan även andra kunder. Och plötsligt tycker de boende att en kebabrestaurang i huset är en mycket dålig idé.
MEDVERKANDE:
Parwin Hoseinia, Özz Nûjen, Arina Katchinskaja, Caroline Rauf och Christoffer Rigeblad
Angående bokning:
Biljetter köps via Malmö Stadsteater. Köpta biljetter kan enligt arrangörens bestämmelser inte återlämnas. Vid inställt evenemang gäller arrangörens regler.
Övrigt:
Vid behov av ledsagare eller frågor om evenemanget kontakta teatern på 040-20 86 10
Har man bokat egna biljetter till detta evenemang, så går det också bra att ta del av syntolkning. Beställ gratis mottagare. Frågor om syntolkning ställs till boka@syntolkning.nu