VITA KÄPPENS DAG

Laddar Karta...

Datum/Tid
Date(s) - 15/10/2017
19:00 - 21:00

Plats
Boulevardteatern

Kategorier


Arrangör:

Tactsenze i samarbete med Syntolkning Nu

HANDLING:

Vita Käppens Dag firas den 15 oktober varje år för att uppmärksamma allmänheten på de förmågor och framgångar som blinda och synskadade bidrar med till världen. Just den vita käppen förknippas med möjligheten för synskadade att vara mer rörliga.
Nu presenteras en kulturupplevelse utöver det vanliga på Boulevardteatern på Södermalm. För att hedra blinda och synskadade i världen spelar Wu Jing (kinesisk synskadad flöjtist) tillsammans med musiker ur Kungliga Hovkapellet med hjälp av Tactsenze – en teknik som gör det möjligt för synskadade att följa en dirigent. Rörelserna från dirigentens taktpinne omvandlas till taktila impulser med hjälp av en infraröd kamera. Impulserna överförs via en nålplatta till musikerns fot.

MEDVERKANDE:
– Wu Jing (professionell kinesisk flöjtist med synnedsättning) tillsammans med musiker ur Kungliga Hovkapellet
– Sara Bentes och pop-/jazzgruppen Synliga

Övrigt:
Har man bokat egna biljetter till detta evenemang, så går det också bra att ta del av syntolkning. Beställ gratis mottagare.
Vid behov av ledsagare eller frågor om evenemanget kontakta boka@syntolkning.nu
Telefon 031-3608445

Angående bokning:
Biljetterna är bokade ända fram till dess att full betalning skett. Fram till dess kan antalet biljetter justeras.
Köpta biljetter kan enligt arrangörens bestämmelser inte återlämnas. Vid inställt evenemang gäller arrangörens regler.

Bookings

Bokningen är stängd för detta evenemang.