Loading Events

« Alla evenemang

NATTEN ÄR DAGENS MOR

1 april, 2026 @ 19:00 - 22:00

Karaktärerna Elin och Martin

Arrangör:

Malmö Stadsteater i samarbete med Syntolkning Nu.

HANDLING:

Lars Noréns Natten är dagens mor är ett av den svenska dramatikens stora verk – en intensiv mästerlig skildring av en familj på randen till sammanbrott.
Maj 1956 på ett litet familjeägt hotell i Skåne. Åskan hänger i luften och i restaurangköket kokar det av spänning. Det är något som inte riktigt är som det ska. Under ett enda dygn ställs allt på sin spets – kärlek, beroende, skuld och förtvivlan. Yngste sonen David fyller år och det ska firas. Pappa Martin har haft en lång nykter period, men är nu oberäknelig och rör upp oro i familjen. Mamma Elin dras med en envis rökhosta och kämpar för att hålla vardagen på hotellet flytande. Sönerna Georg och David pendlar mellan trots, längtan och desperata försök att hitta sin plats i världen. Ett familjedrama tar form – ömt, rasande och skoningslöst nära.

MEDVERKANDE:

Fredrik Gunnarson, Cecilia Lindqvist, Viktor Nyström Sköld och Odin Romanus

VIKTIGT OM SYNTOLKNINGEN:

Gruppen träffas 45 minuter innan föreställningen, för att bland annat träffa ensemblen som presenterar sig på scenen. Man får då också låna mottagare för syntolkningen.

ANGÅENDE BOKNING AV BILJETTER:

Biljett med syntolkning bokas via biljettkassan på telefonnummer 040-20 86 00 senast 14 dagar innan föreställningen äger rum. Biljettpriset är detsamma som ordinarie. Medföljande ledsagare går gratis. Plats för ledsagare bokas i samband med bokning av syntolkad föreställningen.
Pjäsen rekommenderas från 15 år.

Detaljer

Datum:
1 april, 2026
Klockan:
19:00 - 22:00
Kategorier:
, ,

Venue

Hippodromen
Malmö, 211 35 Sverige + Google Map

Copyright 2025 © All rights Reserved. Hemsida Webbdesign Interwebsite Webbyrå